Sprzątanie domu w dobie koronawirusa

Jeśli Twoja rutyna związana z dystansem społecznym wiązała się z dużą ilością zakupów na wynos i kilkoma dostawami z Allegro, możesz w pewnym momencie zastanawiać się – co, jeśli kurier jest chory? Lub osoba, która ugotowała jedzenie? Czy moje rzeczy są zanieczyszczone?

Naukowcy twierdzą, że koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim wtedy, gdy zdrowi ludzie mają bliski kontakt osobisty z osobą, która ma COVID-19, która kaszle lub kicha. Ale nie wykluczyli możliwości, że ktoś może spowodować, że wirus dotknie czegoś, co zostało skażone, a następnie dotknie własnych ust, nosa lub oczu. (Stąd wszystkie porady dotyczące mycia rąk).
Jak powinieneś być ostrożny?

Jak długo nowy koronawirus 2019 żyje na powierzchniach?

Badania wskazują, że koronawirus może żyć przez dwa do trzech dni na plastikowych i nierdzewnych powierzchni stalowych.
Mając to na uwadze, dobrym pomysłem jest utrzymanie domu w tym czasie w czystości. A jeśli ktoś w twoim domu jest chory, szczególnie ważne jest codzienne dezynfekowanie powierzchni w twoim domu. Obejmuje to klamki, uchwyty, stoły, blaty, klawiatury i włączniki światła.

Zaleca się następujące wskazówki dotyczące dezynfekcji powierzchni w domu:

  • Jeśli powierzchnia jest widocznie brudna, oczyść ją najpierw mydłem i wodą, a następnie użyj środka dezynfekującego.
  • Nosić rękawiczki jednorazowe.
  • Upewnij się, że masz dobrą wentylację w miejscu czyszczenia.
  • Użyj rozcieńczonego domowego wybielacza lub roztworu na bazie alkoholu zawierającego co najmniej 70% alkoholu.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu czyszczącego i sprawdź, czy nie wygasł.
  • Po zakończeniu umyj ręce.

Czy moje jedzenie jest bezpieczne?

Obecnie nie ma powodu, aby sądzić, że wirus rozprzestrzenił się poprzez żywność lub opakowania żywności. Naukowcy nadal wzywają wszystkich do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które wymagają mycia rąk przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków, używania czystych przyborów oraz właściwego przygotowywania i przechowywania żywności. Restauracje i usługi dostawcze powinny również przestrzegać bezpiecznych praktyk przygotowywania i obchodzenia się z żywnością.

koronawirus ozonowanie
Skuteczną metodą dezynfekcji jest ozonowanie mieszkań Warszawa oraz we Wrocławiu wykonuje takie usługi firma Duer.

Co z paczką, która właśnie dotarła do moich drzwi? Czy to jest bezpieczne?

Podczas gdy wspomniane wcześniej, jeszcze nieopublikowane badanie wykazało, że wirus może żyć do 24 godzin na tekturze. Naukowcy zapewniają, szanse na rozprzestrzenienie się wirusa z opakowania wysyłanego przez kilka dni w temperaturze otoczenia są niewielkie.

Czy wirus może przenosić się przez wodę?

Nie ma dowodów na to, że wirus, który powoduje COVID-19, może być przenoszony przez wodę pitną lub korzystanie z basenów, lub jacuzzi.

Czy wirus może żyć na moich ubraniach?

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących tego, jak długo wirus ten może przetrwać na ubraniach, ręcznikach lub innych materiałach. Ale nadal dobrym pomysłem jest regularne zmienianie i pranie odzieży – zwłaszcza jeśli właśnie wróciłeś do domu ze sklepu spożywczego lub nadal codziennie zgłaszasz się do pracy.

Zapraszam do czytania bloga o sprzątaniu. Najlepsze porady dotyczące zachowania porządku w mieszkaniu i biurze. Zobacz!
Posts created 26

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top