Jak skutecznie wyprać dywan?

Sprzątanie domu, mieszkania to pozornie prosta sprawa. Przekonało się o tym sporo pań, zgłoszonych do programu „Idealna Pani Domu”. Trzeba się naprawdę bardzo solidnie napracować, żeby usunąć, brud, kurz i inne zanieczyszczenia z najdrobniejszych zakamarków. Po drodze natrafimy na pewno na zabrudzenia typu osad, kamień, stary tłuszcz, odbarwione powierzchnie od soków owocowych, wdeptane, lepkie gumy do żucia, i różnego rodzaju inne niespodzianki. Oglądając programy poświęcone sprzątaniu, jak na przykład wspomniany wyżej „Perfekcyjna Pani Domu” możemy czerpać garściami z bardzo cennych porad. Pani prowadząca doradzi jak wyczyścić zapuszczony piekarnik, jak domyć starą zlew lub umywalkę, jak usunąć z wanny żółte naloty, czym najlepiej czyścić kabinę prysznicową i inne tego typu porady. Za każdym razem podkreśla jak groźny w naszym życiu jest kurz i roztocza w nim żyjące.

Ile kroć oglądam tego typu programy zastanawiam się czemu nikt nie zwraca uwagi na stare kanapy, fotele, dywany i wykładziny. Przecież to w tych miejscach są najlepsze warunki do życia dla roztoczy, wirusów, bakterii i innych zarazków. Dzisiaj znam już odpowiedź na to pytanie, gdyż jako osoba określana mianem pedanta, musiałem ten temat zgłębić. Wnioski jakie wyciągnąłem są jednoznaczne. Po prostu nie istnieją, żadne, dobre domowe sposoby na upranie dywanów, wykładzin i tapicerki meblowej. Pomimo tego, iż w powszechnej dystrybucji dostępnych jest wiele odkurzaczy piorących, to żaden z nich skutecznie nie wyciągnie porządnie brudu z dywanu. Domowe urządzenia są po prostu za słabe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku środków piorących do samodzielnego zastosowania. Większość z nich to zwykłe chlorowe wybielacze, lub inne środki powierzchniowo czynne, które owszem wywabią niektóre palmy, ale w stosowanym miejscu zostanie odbarwienie lub przebarwienie.

Najrozsądniejszym więc wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z oferty profesjonalnych firm które świadczą usługi takie jak pranie dywanów, pranie wykładzin, tapicerki meblowej. Firmy takie zazwyczaj używają bardzo mocnych urządzeń ekstrakcyjnych. Zasada działania takich sprzętów polega na wstrzykiwaniu w dywan dawki płynu piorącego pod bardzo dużym ciśnieniem, przy jednoczesnym odsysaniu z bardzo dużą siłą. Dzięki temu dywan, lub inna czyszczona powierzchnia zostaje dogłębnie wypłukana ze wszystkich nieczystości, a to co wypłukane zostaje momentalnie wyciągnięte przez dyszę ssącą.

Przed samym praniem ekstrakcyjnym, firmy piorące najpierw muszą bardzo dobrze, przemysłowym odkurzaczem, odkurzyć dywan, gdyż jakieś 70-80% zabrudzeń dywanu to zabrudzenia nierozpuszczalne, czyli piach, kurz itp. Następnie na dywan natryskuje się środek, który ma za zadanie rozpuścić pozostały w dywanie brud. Dopiero po jakiś 10-15 minutach od ostatniej czynności przystępuje się do prania ekstrakcyjnego. Często niektóre plamy, których nie udało się usunąć w normalnym procesie prania trzeba dodatkowo, miejscowo potraktować działaniem dedykowanego do danego rodzaju plamy, odplamiaczem. Po tych wszystkich zabiegach, czyszczone powierzchnie zazwyczaj wyglądają jak nowe. To co dla większości z nas jest ważne, to koszt takiej usługi. Tutaj możemy zostać miło zaskoczeni. Bardzo często cena ta będzie o wiele mniejsza niż środki do prania, które byśmy kupili indywidualnie w sklepie.

Zapraszam do czytania bloga o sprzątaniu. Najlepsze porady dotyczące zachowania porządku w mieszkaniu i biurze. Zobacz!
Posts created 26

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top