Jak często powinienem serwisować klimatyzator?

Podobnie jak samochód, twoja jednostka klimatyzacyjna potrzebuje regularnych serwisowanie aby zapewnić maksymalną wydajność. Niezależnie od modelu, typu czy wieku, należy dążyć do serwisowania układu chłodzenia przynajmniej raz w roku.

Istnieje jednak kilka scenariuszy, w których może być konieczne częstsze serwisowanie:

Jeśli masz powody, by podejrzewać, że klimatyzacja nie działa prawidłowo (więcej informacji na temat wykrywania problemów znajduje się poniżej).

Jeśli masz system wyparny – powinny być serwisowane dwa razy w roku. Najpierw przed początkiem lata, aby upewnić się, że działają dobrze, a następnie ponownie po lecie w celu wycofania z eksploatacji przed zimą.
Zarezerwuj usługę klimatyzacji już dziś

Serwisowanie klimatyzacji pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze

Wielu właścicieli klimatyzatorów decyduje się na pominięcie serwisowania, aby zaoszczędzić pieniądze, ale na dłuższą metę kosztują oni więcej. Regularne serwisowanie przedłuża żywotność twojego klimatyzator; nawet kilka dodatkowych lat życia liczy się bardzo dużo, gdy wymiana może kosztować tysiące, fachowca znajdziesz na stronie duer.

Ponadto regularne serwisowanie zapewnia najwyższą wydajność klimatyzacji. Twój dom lub biznes będzie chłodniejszy, a Twoje rachunki za ogrzewanie będą niższe. Regularna konserwacja pomaga wykrywać i naprawiać drobne problemy, zanim staną się znacznie większe (i droższe). Na stronie http://duer.pl/klimatyzacja/ poczytasz więcej.

Co mogę zrobić, aby moje klimatyzatory działały dobrze?
Serwisowanie to jeden ze sposobów na przedłużenie żywotności jednostki klimatyzacyjnej, ale sposób, w jaki traktujesz ją między usługami, również ma znaczenie.

Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać, czyścić i wymieniać filtry. W przypadku większości systemów należy to robić co najmniej raz na sześć miesięcy; systemy, które są intensywnie używane, należy sprawdzać co kilka miesięcy. Zawsze wymieniaj filtry na zalecane przez producentów.

Dodatkowo musisz zadbać o czystość klimatyzacji. Brak czyszczenia powoduje wiele najczęstszych problemów z klimatyzacją; niewielka ilość czyszczenia to długa droga. Wyczyść wszystkie otwory wentylacyjne i sprawdź, czy jednostka skraplacza na zewnątrz jest czysta i czy wlot nie jest zatkany lub zakryty.

5 znaków, że czas wezwać inżyniera

Niestety, większość systemów chłodzenia nie jest na tyle uprzejma, aby czekać do momentu, w którym nastąpi naprawa, zanim pojawi się usterka! Jeśli chcesz utrzymać klimatyzator w jak najlepszym stanie, musisz uważać na wszelkie oznaki, że twój klimatyzator działa nieprawidłowo lub wymaga naprawy.

Zalecamy zaplanowanie serwisu, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów:

1. Zmniejszony przepływ powietrza
Zmniejszenie przepływu powietrza pochodzącego z jednostki klimatyzacyjnej jest często oznaką poważnego problemu. Mogą to być filtry (możesz to sprawdzić samodzielnie) lub gdzieś zator, ale jeśli nie jest to żaden z nich, kompresor może wymagać wymiany.

2. Nadmuch gorącego powietrza zamiast zimna
Oczekujesz, że Twoja klimatyzacja będzie chłodzić Pokójwięc kiedy zaczyna regularnie pompować cieplejsze powietrze, wiesz, pojawia się problem. Dwa najbardziej prawdopodobne problemy to niski poziom czynnika chłodniczego lub wadliwa sprężarka.

3. Niewyjaśniony wzrost rachunków za energię
Kiedy klimatyzator ma problem, staje się mniej wydajny – a to oznacza wyższe rachunki za energię. Nawet jeśli w pomieszczeniach nadal panuje chłód, zwiększone zużycie energii sygnalizuje, że klimatyzator musi pracować ciężej niż wcześniej, aby osiągnąć ten sam rezultat. Sprawdź filtry i otwory wentylacyjne pod kątem jakichkolwiek widocznych problemów, a następnie zarezerwuj usługę, jeśli to konieczne.

4. Wycieki lub nadmierna wilgoć
Niewielka ilość wody na urządzeniu poza domem jest całkowicie uzasadniona; to tylko kondensacja. Ale kiedy zauważysz duże ilości wilgoci – zwłaszcza w domu – to znak, że jest problem. Zwykle oznacza to wyciek czynnika chłodniczego – unikaj dotykania cieczy, przestań używać urządzenia i zaplanuj serwis.

5. Dziwne odgłosy lub zapachy
Klimatyzacja powinna być prawie bezgłośna i całkowicie bezwonna. Zmiana poziomu hałasu, który słyszysz, jest najprawdopodobniej spowodowana problemem mechanicznym wewnątrz samego urządzenia; odpowiednia usługa zapobiegnie pogorszeniu się sytuacji. Podobnie nieprzyjemny zapach może wskazywać na pleśń wewnątrz kanału – chociaż może to być tylko filtr, więc sprawdź je najpierw.

Posts created 9

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top